Rozhovor s absolventem

/ 13.01.2018 /

Rozhovor s absolventem

celý rozhovor v pdf


Jméno: Marek Lušovský
Obor: Informační technologie
Absolvoval v roce: 2013

Další vzdělávací instituce/zaměstnání/pozice:

  • FCE certifikát
  • PRINCE2 – metodika řízení projektu
  • Zaměstnanec společnosti KVADOS, a.s.
    • 2014 – Konzultant ServiceDesk
    • 2014 – 2015 – Konzultant projektového oddělení
    • 2016 – dosud – Produktový manažer


Dobrý den Marku, jaká byla Tvá profesní kariéra po ukončení naší školy?

Po skončení střední školy jsem ihned začal pracovat, v kombinaci s dálkovým studiem vysoké školy. Brigádně jsem již pracoval v průběhu studia na Mendlovce, kdy jsem nabyté vědomosti v kancelářských aplikacích MS Office předával v SVČ Fokus účastníkům kurzů.

Má první pracovní zkušenost byla jako konzultant ve společnosti GENERALI, kde jsem po dvou měsících pracovní vztah ukončil v rámci zkušební doby, protože to nebyl obor, kterému jsem se chtěl věnovat – tím bylo vždy IT.

Následně jsem zaslal životopis do společnosti KVADOS, a.s., kde jsem úspěšně prošel výběrovým řízením na pozici konzultanta oddělení služeb (ServiceDesk). Na této pozici jsem působil ¾ roku, poté jsem byl povýšen na konzultanta/analytika. Komunikoval jsem s klienty, řešil implementaci projektů, analyzoval požadavky klientů a rozvíjel náš procesní systém.

Jaká je dnes náplň Tvé práce?

Nyní již druhým rokem zastupuji ve společnosti KVADOS, a.s. roli produktového manažera u jednoho z produktů našeho portfolia, tím je myTEAM® (řízení vnitrofiremních procesů, úkolování a práce s dokumenty).

Mou hlavní náplní práce je rozvíjet stávající produkt, sledovat konkurenci, řídit vývoj, organizovat práci programátorům a analytikům, stanovovat roční plány, cíle a dohlížet na jejich plnění (počínaje novou aplikací, konče vzděláváním).

Když se nad tím zamyslím, je vtipné, když člověk nastoupí do firmy, má pocit, že nemá co na práci. Dnes již vím, že mám naplánovány úkoly i na rok dopředu… :-)

Jak se po čase díváš na to, co Ti škola dala v oblasti IT předmětů?

V tomto ohledu budu zcela upřímný a napíši to tak, jak to je. Kvůli tomu, že má kariéra v KVADOSu byla jako raketový start (chápejme velmi rychlá ), nebyl jsem schopen zvládat nápor práce a sebevzdělávání v profesní činnosti. Proto jsem byl nucen dálkové studium ukončit (sice se říká, že když se chce, všechno jde, ale já neměl čas ani na sport, který miluji).

Prakticky tedy lze říci, že mé znalosti, kterými jsem oplýval v době mého nastoupení do KVADOSu, byly ty, které jsem nabyl na Mendlovce. Pravda, byl jsem trochu „nerd“, protože jsem kromě předmětů ve škole, věnoval IT spoustu času i ve svém osobním čase.

Faktem však je, že kdybych nezískal základní pojem o tom, co je to databáze, jak fungují programy (programování), jaká je stavba webových stránek atd., bez toho bych se nikdy v životě nedostal tam, kde nyní jsem.

Mendlovka mi v tomto ohledu dala opravdu mnoho, a co bych vyzdvihl nejvíce, je obecný přehled v IT. Neříkám, že znám veškerou problematiku do té největší podrobnosti, ale ještě nikdy se mi například nestalo to, že bych ve sféře IT slyšel „slang“ nebo zkratku, které bych nerozuměl. A za to jednoznačně děkuji Vám.

Měli pro Tebe přínos odborné ekonomické předměty (ekonomika a účetnictví)?

Rozhodně, rozhodně a ještě jednou rozhodně. Pokud se budete ptát proč, odpověď je jednoduchá – ekonomika tu byla, je a vždy bude.

Pokud se bavíme o optimalizaci vnitropodnikový procesů, je ekonomická oblast ta nejobsáhlejší (žádanky, objednávky, faktury, kontace…), je toho obrovská spousta. Společnosti nyní čím dál častěji volají po softwarových řešeních, které jim tyto oblasti pomohou řešit. Nejdůležitější přínos pro mě v tomto ohledu bylo to, že mám opět obecný přehled v ekonomice a účetnictví, podobně jako v IT.
Na co bych chtěl upozornit nejvíce je totiž fakt, že pokud chce člověk skutečně pracovat v IT, nelze se zaměřovat pouze na tuto oblast. Je potřeba mít obecný přehled ve všem, čeho se software, se kterým budete pracovat, týká. Stejně tak, jak se rychle rozvíjí průmysl, technologie a aplikace, rostou i očekávání zákazníků.

Pokud se tedy budeme bavit o práci konzultantů/analytiků, je nemyslitelné, aby neměli znalost v problematice, se kterou chtějí klientům pomáhat. Klient zpravidla očekává, že mu konzultant poradí a otevře oči v tom, jak by se „to“ mělo dělat správně! Ano, jistou výjimkou může být programátor… nicméně opět, výjimka potvrzuje pravidlo.

Pokud dnes vytvářím analýzu (zadání pro programátory) a programátor jen hloupě bez přemýšlení naprogramuje to, co se píše v analýze, může mu utéct kontext toho, PROČ a CO vlastně programuje, což může způsobit zvýšenou chybovost aplikace. A zde se opět dostáváme k tomu, že by bylo výborné, aby věděl, s jakou problematikou pracuje.

Vše, co jsem napsal, se samozřejmě netýká pouze ekonomiky a účetnictví, ale také jiných oblastí jako je například geografie, pokud se dostanete k vývoji například navigačních systémů.

Co bys poradil dnešním studentům IT, aby uspěli na trhu práce?

Rád bych Vás všechny upozornil na jednu důležitou věc. Pokud si myslíte, že vyjdete jako úspěšní absolventi vysokých škol s tituly a firmy si budou lámat ruce, aby Vás dostaly, pletete se. Pokud chcete na trhu uspět, doporučuji každému z Vás věnovat alespoň částečně čas praktickým zkušenostem. I kdyby se mělo jednat o neplacené stáže.

Věřte mi, pokud u pohovoru dokážete, že už máte za sebou pracovní zkušenosti a Vaší jedinou dovedností není jen recitace definic z encyklopedie, pak si o Vás firmy budou lámat ruce.

Neudělejte však stejnou chybu jako já a nenaložte si práce se školou přespříliš. Osobní relax a odpočinek je mnohem důležitější, než si nyní možná myslíte.

Chtěl bych cokoli vzkázat našim současným studentům?

Pravděpodobně máte všichni častokrát pocit, že se musíte učit nějakou „trapárnu“, kterou nikdy v životě nepoužijete. Rád bych Vás vyvedl z omylu. V době, kdy jsem se rozhodoval na jakou střední jít, byla Mendlovka moje volba především proto, že měla blízko v okolí jediná obor IT a v době studia bylo účetnictví a ekonomika jen „nutné zlo“.

No, co Vám budu povídat, dnes vlastně ani nevím, kde děkovat za to, že ty znalosti mám. Proto se zkuste vždy do všeho pustit s vervou, nikdy nevíte, kdy ty znalosti použijete. Může se Vám pak taky velmi reálně stát, že budete litovat toho, že jste nedávali pozor a nyní musíte platit za to, aby Vám tyto znalosti někdo předal.


Marku, děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v osobním i pracovním životě.

Jan Bobek

« zpět

nahoru ^

Přijímací řízení IT a veřejná správa

Sociální sítě

     

Studijní materiály



(pouze pro přihlášené)

Novinky

13.12.2023

Office 2023

Ve čtvrtek 12. prosince 2023 uspořádala Mendelova střední škola 16. ročník regionální soutěže Office 2023.

22.11.2023

Oznámení o stávce

V pondělí dne 27. listopadu 2023 se zaměstnanci naší školy připojují k výstražné stávce, kterou vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Na naší škole se do stávky zapojují všichni pedagogičtí pracovníci, z tohoto důvodu vyhlašuji na 27. 11. 2023 ředitelské volno. Děkuji za pochopení. Ing. Lucie Haitlová, MBA, ředitelka školy

22.11.2023

Příběhy bezpráví 2023

Promítnutím nového dokumentárního filmu 1989: Chceme dýchat a besedou se dvěma frýdecko-místeckými signatáři Charty 77, trampy a členy undergroundové komunity, pány Zdeňkem Matuszkem a Jiřím Sachrem, jsme se zapojili do letošního ročníku Příběhů bezpráví, jejž každoročně nabízí českým školám společnost Člověk v tísni.

13.10.2023

Školní fórum 2023

Dne 12. 10. 2023 proběhlo ve škole již podruhé Školní fórum. Akce byla součástí aktivit města Nový Jičín, které je zapojeno do tzv. Národní sítě zdravých měst. Vybraní studenti všech oborů měli možnost vyslovit své požadavky na pozitivní změny ve škole a také ve městě.

05.10.2023

Erasmus Days 2023

Zveme Vás v pátek 13. 10. na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, kde od 9:00 do 14:00 představíme své zkušenosti a zážitky z mezinárodních projektů Erasmus+. Připravili jsme zábavné hry a soutěže. Navíc v prostorách Mendelovy střední školy (na ulici Divadelní 4), budou probíhat 2 zajímavé akce, na nichž uvítáme žáky i učitele základních a středních škol. Půjde o: studentské prezentace z květnových odborných stáží v 5 zemích EU IT workshop, vedený profesionály z praxe, na němž si zájemci vyzkouší, jak probíhá sběr dat na průmyslové lince Začátky obou aktivit budou v 8:30, 10:30, 12:30.

více novinek