Den s handicapem

Dne 9. prosince 2015 se 15 studentů z naší třídy mělo možnost zúčastnit školní akce Den s handicapem při Dni otevřených dveří.

Naším úkolem bylo, rozdělit se do tří učeben v počtu 3 pacienti a 2 zdravotní sestry, které se budou o pacienty starat. Nejdříve jsme se do toho všichni hnali po hlavě, to jsme však ještě nevěděli, co nás čeká. Den před touto akcí paní profesorka přidělila pacientům diagnózy s naordinovanými léky a ošetřovatelské problémy pro sestry. Objevovaly se tam diagnózy jako nevidomost, nádor konečníku, cukrovka, nádor mozku, trombóza apod.

Všichni jsme byli moc natěšení. Když jsme přišli ráno do školy, s chutí jsme se převlékli - pacienti do pyžam a sestry do sesterského. Otevřeli jsme si ošetřovatelské anamnézy a začali s péčí o pacienty. Hygiena, čaj, ordinace a měření fyziologických funkcí podstoupil každý pacient.  Pak už byla péče individuální podle stavu a onemocnění pacienta. Přišly k nám i dvě vizity - hodná a zlá, abychom si vyzkoušeli, jaké to vlastně je. Musím uznat, že u zlé vizity jsme byli všichni trošku zaskočeni, i když ji hráli naši učitelé, které dobře známe. Během celého dopoledne probíhalo polohování, krmení, měření fyziologických funkcí, vertikalizace, doprovod na WC, a vyvezení pacientů na vozíčku. V poledne dostali pacienti oběd z jídelny přímo do postele a po obědě následoval odpočinek pro sestry i pacienty. V téhle chvíli už byli naši pacienti někteří neposední, už zjistili, že není tak jednoduché být pacientem, když musí skoro celý den ležet. Po odpočinku jsme měli možnost vzít si invalidní vozíčky a po dvojicích vyjet na náměstí, abychom si vyzkoušeli, jak lidé v okolí reagují na vozíčkáře. Opravdu můžu potvrdit, že nic příjemného to nebylo. Všichni na nás koukali, jako bychom byli z jiného světa. Když jsme se vrátili do školy, provedli jsme večerní hygienu, ordinace a kolem 18:00 hodiny byl ukončen tento program. Všichni naši pacienti byli šťastní, že konečně mohou jít sami na WC a projít se mimo postel a pokoj.

Večer už byl program volnější, společně jsme si sedli ve studovně, objednali si pizzu, zahráli jsme si hry, do kterých se zapojily i naše paní profesorky. Kolem 21:00 hodin jsme všichni ulehli do postelí, pustili si filmy a postupně usínali. Ráno jsme vstali kolem 6:30, provedli ranní hygienu, tentokrát už každý sám na sobě, uklidili učebny a pak jsme se přesunuli do studovny, kde paní profesorky shrnuly celý den a pustili nás domů se dospat.

Chtěla bych za celou třídu ZA4 poděkovat paní profesorce Hermanové a Tylové, panu Rapčanovi a především paní profesorce Janičkové a Solanské, díky kterým jsme mohli ve škole spát. Jsme moc vděční za to, že jsme se této akce mohli zúčastnit a doufáme, že si to užily , tak jako my :-)

Autor: Petra Jašková, třída ZA4

27.11.2017

Soutěž OFFICE 2017

XII. ročník regionální soutěže OFFICE 2017

Pozvánka na členskou schůzi spolku

Rada Spolku přátel Mendelovy střední školy se sídlem v Novém Jičíně svolává členskou schůzi na čtvrtek 16. listopadu 2017 v 16:30 v tělocvičně Mendelovy střední školy, součást Ekonomika, Dukelská 350, 742 42 Šenov u Nového Jičína.

08.11.2017

informace ŠJ, Divadelní, N. Jičín

Úprava nabídky v týdenním jídelníčku.

08.11.2017

SUDOKU 2017

1. listopadu proběhlo celoškolní kolo v SUDOKU

07.11.2017

informace ze školní jídelny, Divadelní, N. J.

změna plné ceny obědů