Girls and boys progammimg in Europe

Do projektu "Girls with boys programming Europe" bylo zapojeno pět středních škol. Hlavním koordinátorem byla Mendelova střední škola Nový Jičín (Česká republika), která má bohaté zkušenosti s organizací projektů Comenius, Leonardo a Erasmus+. Jako partneři se zúčastnily tyto školy: 1) Agrupamento de Escolas Dr. Serafim Leite v S. João da Madeira (Portugalsko) 2) Fjolbrautaskoli Nordurlands vestra (Ostrov) 3) IES Playmar (Španělsko) 4) Istituto d'Istruzione Superiore "G Peano – C. Rosa“ (Itálie). Hlavním cílem projektu je zvýšení úrovně dovedností a kompetencí v oblasti ICT (zejména algoritmizace, programování a nové trendy v 3D modelování a tisku), které pomáhají zvyšovat jejich kvalifikaci, usnadňují jejich uplatnění na trhu práce (poptávka po programátorech neustále roste). Neméně důležitým cílem projektu bylo zapojit do této oblasti více dívek (aby došlo k vyrovnání sil a doplnění chybějícího pohledu na danou genderovou problematiku). Mezinárodní setkání (i přes problémy s Covidem) - tj. mobility se zúčastnilo 42 dívek a 36 chlapců. Tedy 54 % dívek. Ostatní dívky a chlapci, ale i učitelé, byli přítomni na přednáškách, workshopech, exkurzích a výletech na mezinárodním setkání, které se konalo v jejich domovské škole a regionu. Pro studenty bylo důležité zlepšit logické myšlení, naučit se analyzovat problémy, nacházet vhodná řešení pomocí ICT a správně vybrat to nejvhodnější. K tomu slouží jednotlivé ukázky brožury, aby si studenti dané učivo procvičili pomocí praktických úkolů. Brožura je dostupná na webových stránkách projektu http://girlsboysprogramming.eu/ a také pod tímto článkem v anglické, španělské, portugalské, islandské, české a italské verzi. Brožura obsahuje řešené příklady z oblasti 3D modelování - program Tinkercad (tvorba klíčenky, duté kostky, logo projektu), SketchUp (židle, sklenice na víno), Blender (barevná kostka) programování ve Visual Basicu a Pythonu (16 příkladů vč. větvení, cyklus, generování čísel), Java (použití formulářů - různé způsoby tvorby kalkulačky, hlasování ve volbách, BMI index), aplikace IFTTT (vlastní recept, ISS), Inventor (pozdrav).
Dále byly posíleny jazykové dovednosti studentů - zejména doplnění odborné anglické slovní zásoby (byl vytvořen slovník ICT termínů přeložený do 6 jazyků) a komunikační dovednosti při práci v mezinárodních skupinách. Posílena byla i jazyková vybavenost studentů - zejména doplnění technické anglické slovní zásoby a komunikačních dovedností při práci v mezinárodních skupinách. Pro učitele bylo velkým přínosem sdílení zkušeností (výukové metody, srovnání výhod softwaru a technického vybavení, možnosti financování), protože každá zúčastněná organizace se specializuje na programování a modelování v jiném programovacím jazyce a používá jiné technické prostředky. Nechtěli jsme jen přitáhnout studenty k počítačům, nedílnou součástí mezinárodních aktivit bylo i porozumění kulturnímu, společenskému a školnímu prostředí regionu a sportovní aktivity (golf, bowling, turistika, florbal...) pro studenty.

nahoru ^

Sociální sítě

     

Novinky

29.11.2022

SUDOKU týmů 2022

16.11. se dva týmy našich žáků účastnily krajského kola.

23.11.2022

Dny otevřených dveří 2022

Zveme Vás na Dny otevřených dveří, které se uskuteční: pro součást Ekonomika: 25. - 26.11.2022 pro součásti IT a veřejnosprávní a zdravotnictví: 2. - 3.12. 2022

03.11.2022

SUDOKU - školní kolo

Ve středu 2. listopadu 2022 proběhla školní soutěž v řešení SUDOKU. Zúčastnilo se ji 26 žáků z celé školy. Soutěžící měli 60 minut na vyřešení všech tří zadání.

03.11.2022

3. místo - Středoškolské basketbalové hry chlapci

Naši chlapci obsadili 3. místo v okresním finále v basketbalu. Gratulujeme

22.10.2022

Piškvorky 2022

V pátek 21.10.2022 proběhla soutěž v piškvorkách jednotlivců. Každá součást školy vyslala své žáky, aby bojovali o titul král (královna) piškvorek 2022. Celkem se zúčastnilo 32 soutěžících.

více novinek

Telefonní seznam

PříjmeníJménoTelefon
celý seznam