Canisterapie

Na naší škole tuto metodu praktikuje Mgr. Sylva Eslerová se svými pejsky Bonie, Aurou / americký stafordšírský teriér/ a Chitou /labradorský retrívr/.

A co to canisterapie vlastně je? Zjednodušeně řečeno - léčení pomocí psů.

Jedná se o podpůrnou léčebnou metodu, při které se využívá příznivého vlivu pejska na zdraví i psychiku člověka například při práci s:

·         Emocionálně poškozenými a citově deprivovanými dětmi

·         Autisty

·         Mentálně postiženými

·         Smyslově postiženými

·         U některých psychiatrických diagnóz /úzkost, deprese, fobie/

·         V logopedické a rehabilitační praxi – zejména jako motivační prvek

·         Jako socio – a psychoterapie tělesně či jinak handicapovaných

·         Při výskytu apatie, naučené bezmocnosti – postoje „ já nemohu“ u choronicky nemocných a zdravotně postižených

·         U nemocných dětí – zejména u chronicky nemocných

·         Jako součást komplexní terapie v geriatrii

Jak a kde náš tým s canisterapií pomáhá? Momentálně dojíždíme do Domova Korýtko do Ostravy, kde navštěvujeme seniory. Dříve jsme chodili i za dětmi do Speciální školy Motýlek v Kopřivnici. Pomáháme také formou besed na základních školách. Zde jsme schopni připravit besedu přímo „na míru” - učíme děti bezpečnému chování k pejskům, vysvětlíme základy výchovy a výcviku pejsků nebo prakticky ukážeme canisterapii.

V roce 2009 proběhl na naší škole projekt Canisterapie – psi jako pomocníci ne nepřátelé, do kterého byly kromě canisterapeutického týmu zapojeny děti prvních tříd ze základních škol z Nového Jičína.

Na zdravotnické sekci naší škole se pejskové účastní tradiční akce 24 hodin s handicapem, kde si ve workshopech mohou studenti  4. ročníku vyzkoušet na „vlastní kůži” příjemné pocity z kontaktu s pejskem a dovědět se podrobnosti o této metodě. Podobné zážitky mohou mít i studenti nižších ročníků při projektových dnech.

Pejskové se také účastní školních akci jako jsou lyžařské nebo turistické kurzy. Takže se občas stane, když příjdou se mnou do školy, že slyším: „Ahoj Auro, Bonie nebo Chito!” /záleží, která to zrovna je/ J a až potom „Jé, dobrý den, paní profesorko.”. Už jsem si zvykla a navíc jsem ráda, že „naše děti” mají „ mé holky” rády a obráceně to pladí také.

Přijímací řízení Mendelova sš

06.01.2023

Den otevřených dveří - 18.1.2023

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 18.1.2023 od 13:00 do 17:00.

03.01.2023

Konverzační soutěž z ruského jazyka

20. 12. 2022 proběhla na součásti VS a IT a součásti zdravotnictví konverzační soutěž z ruského jazyka.

07.12.2022

Charita Sára dětem

Studenti a učitelé vybírali peníze na onkologicky nemocné děti.

03.12.2022

Office 2022

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 uspořádala naše škola 15. ročník regionální soutěže Office 2022.

29.11.2022

SUDOKU týmů 2022

16.11. se dva týmy našich žáků účastnily krajského kola.