Canisterapie

Na naší škole tuto metodu praktikuje Mgr. Sylva Eslerová se svými pejsky Bonie, Aurou / americký stafordšírský teriér/ a Chitou /labradorský retrívr/.

A co to canisterapie vlastně je? Zjednodušeně řečeno - léčení pomocí psů.

Jedná se o podpůrnou léčebnou metodu, při které se využívá příznivého vlivu pejska na zdraví i psychiku člověka například při práci s:

·         Emocionálně poškozenými a citově deprivovanými dětmi

·         Autisty

·         Mentálně postiženými

·         Smyslově postiženými

·         U některých psychiatrických diagnóz /úzkost, deprese, fobie/

·         V logopedické a rehabilitační praxi – zejména jako motivační prvek

·         Jako socio – a psychoterapie tělesně či jinak handicapovaných

·         Při výskytu apatie, naučené bezmocnosti – postoje „ já nemohu“ u choronicky nemocných a zdravotně postižených

·         U nemocných dětí – zejména u chronicky nemocných

·         Jako součást komplexní terapie v geriatrii

Jak a kde náš tým s canisterapií pomáhá? Momentálně dojíždíme do Domova Korýtko do Ostravy, kde navštěvujeme seniory. Dříve jsme chodili i za dětmi do Speciální školy Motýlek v Kopřivnici. Pomáháme také formou besed na základních školách. Zde jsme schopni připravit besedu přímo „na míru” - učíme děti bezpečnému chování k pejskům, vysvětlíme základy výchovy a výcviku pejsků nebo prakticky ukážeme canisterapii.

V roce 2009 proběhl na naší škole projekt Canisterapie – psi jako pomocníci ne nepřátelé, do kterého byly kromě canisterapeutického týmu zapojeny děti prvních tříd ze základních škol z Nového Jičína.

Na zdravotnické sekci naší škole se pejskové účastní tradiční akce 24 hodin s handicapem, kde si ve workshopech mohou studenti  4. ročníku vyzkoušet na „vlastní kůži” příjemné pocity z kontaktu s pejskem a dovědět se podrobnosti o této metodě. Podobné zážitky mohou mít i studenti nižších ročníků při projektových dnech.

Pejskové se také účastní školních akci jako jsou lyžařské nebo turistické kurzy. Takže se občas stane, když příjdou se mnou do školy, že slyším: „Ahoj Auro, Bonie nebo Chito!” /záleží, která to zrovna je/ J a až potom „Jé, dobrý den, paní profesorko.”. Už jsem si zvykla a navíc jsem ráda, že „naše děti” mají „ mé holky” rády a obráceně to pladí také.

Dny otevřených dveří 2019

Srdečně zveme na Dny otevřených dveří, které se uskuteční v pátek 29. 11. 2019 v době od 12:00 - 17:00 a v sobotu 30. 11. 2019 v době od 9:00 - 12:30 na součástech IT a veřejnosprávní a zdravotnictví a  v pátek 22. 11. 2019 v době od 12:00 - 17:00 a v sobotu 23. 11. 2019 v době od 9:00 - 12:30 na součásti ekonomika.

12.11.2019

SUDOKU 2019

25.10. proběhlo celoškolní kolo v SUDOKU.

04.11.2019

Stávka

Školské odbory vyhlásily na středu 6. listopadu stávku. Provoz školy bude částečně zajištěn. Výuka bude probíhat pouze na součásti IT a veřejnosprávní pouze pro 3. a 4. ročníky, tj. třídy VS3, VS4, IT3, IT4

21.10.2019