Den s handicapem

Dne 9. prosince 2015 se 15 studentů z naší třídy mělo možnost zúčastnit školní akce Den s handicapem při Dni otevřených dveří.

Naším úkolem bylo, rozdělit se do tří učeben v počtu 3 pacienti a 2 zdravotní sestry, které se budou o pacienty starat. Nejdříve jsme se do toho všichni hnali po hlavě, to jsme však ještě nevěděli, co nás čeká. Den před touto akcí paní profesorka přidělila pacientům diagnózy s naordinovanými léky a ošetřovatelské problémy pro sestry. Objevovaly se tam diagnózy jako nevidomost, nádor konečníku, cukrovka, nádor mozku, trombóza apod.

Všichni jsme byli moc natěšení. Když jsme přišli ráno do školy, s chutí jsme se převlékli - pacienti do pyžam a sestry do sesterského. Otevřeli jsme si ošetřovatelské anamnézy a začali s péčí o pacienty. Hygiena, čaj, ordinace a měření fyziologických funkcí podstoupil každý pacient.  Pak už byla péče individuální podle stavu a onemocnění pacienta. Přišly k nám i dvě vizity - hodná a zlá, abychom si vyzkoušeli, jaké to vlastně je. Musím uznat, že u zlé vizity jsme byli všichni trošku zaskočeni, i když ji hráli naši učitelé, které dobře známe. Během celého dopoledne probíhalo polohování, krmení, měření fyziologických funkcí, vertikalizace, doprovod na WC, a vyvezení pacientů na vozíčku. V poledne dostali pacienti oběd z jídelny přímo do postele a po obědě následoval odpočinek pro sestry i pacienty. V téhle chvíli už byli naši pacienti někteří neposední, už zjistili, že není tak jednoduché být pacientem, když musí skoro celý den ležet. Po odpočinku jsme měli možnost vzít si invalidní vozíčky a po dvojicích vyjet na náměstí, abychom si vyzkoušeli, jak lidé v okolí reagují na vozíčkáře. Opravdu můžu potvrdit, že nic příjemného to nebylo. Všichni na nás koukali, jako bychom byli z jiného světa. Když jsme se vrátili do školy, provedli jsme večerní hygienu, ordinace a kolem 18:00 hodiny byl ukončen tento program. Všichni naši pacienti byli šťastní, že konečně mohou jít sami na WC a projít se mimo postel a pokoj.

Večer už byl program volnější, společně jsme si sedli ve studovně, objednali si pizzu, zahráli jsme si hry, do kterých se zapojily i naše paní profesorky. Kolem 21:00 hodin jsme všichni ulehli do postelí, pustili si filmy a postupně usínali. Ráno jsme vstali kolem 6:30, provedli ranní hygienu, tentokrát už každý sám na sobě, uklidili učebny a pak jsme se přesunuli do studovny, kde paní profesorky shrnuly celý den a pustili nás domů se dospat.

Chtěla bych za celou třídu ZA4 poděkovat paní profesorce Hermanové a Tylové, panu Rapčanovi a především paní profesorce Janičkové a Solanské, díky kterým jsme mohli ve škole spát. Jsme moc vděční za to, že jsme se této akce mohli zúčastnit a doufáme, že si to užily , tak jako my :-)

Autor: Petra Jašková, třída ZA4

16.09.2020

Odborná konference - Nové vize zdraví pro současnost

Dne 2.října 2020 se uskuteční odborná konference k 70. výročí založení zdravotnické školy na téma "Nové vize zdraví pro současnost"

31.08.2020

Zahájení školního roku - ekonomická součást

Informace pro žáky a rodiče.

25.08.2020

Informační schůzka pro rodiče žáků 1. ročníků

Vážení rodiče žáků 1. ročníků, zveme Vás na informační schůzky, které se konají pro obory: zdravotnický asistent a zdravotnické lyceum - 31.8. v 15,30 v aule na Divadelní 4 informační technologie a veřejnosprávní činnost -  31.8. v 16:00 v aule na Divadelní 4 obchodní akademie a ekonomické lyceum -  3.9. v 15,30 v budově Dukelská 350, Šenov u NJ

03.04.2020

Moravské hrady a zámky

Pokud Vás trápí, že v dnešním čase karantény nemůžete cestovat a poznávat krásy naší vlasti, podívejte se na tuto on-line publikaci Moravských hradů a zámků. Najdete zde nejen jedinečné letecké snímky, ale i zmínku o naší škole :-) https://www.cbs-cesko.cz/kniha/moravske-hrady-a-zamky-z-nebe/

31.03.2020

Někdo šije, někdo tiskne

Gymnázium v Novém Jičíně, Mendelova střední škola a nadšený 3D tiskař z řad učitelů spojili své síly a pro projekt Tiskne celé Česko tisknou na 3D tiskárnách úchyty na zdravotnické štíty.

02.10.2020

Odborná konference - Nové vize zdraví pro současnost