Výcvikový program první pomoci pro žáky osmých a devátých tříd základních škol v Novém Jičíně 2016

Na zdravotnické součásti Mendelovy střední školy v Novém Jičíně se letos uskutečnilo již tradiční školení žáků 8. tříd ZŠ v první pomoci. Projekt probíhal za přispění grantu města Nového Jičína „Výcvikový program první pomoci pro žáky osmých a devátých tříd základních škol v Novém Jičíně“.

V letošním roce jsme do projektu zapojili všechny 8. ročníky ZŠ Komenského 66 a Komenského 68. Proškoleno bylo 91 žáků z celkem 5 tříd.

Žáci, kteří projektem prošli, se v odborných laboratořích naučili, jak správně postupovat při činnostech zachraňujících život a zdraví a své teoretické znalosti mohli prakticky vyzkoušet při modelových situacích. Vyzkoušeli si postupy při resuscitaci, viděli nejnovější pomůcky, kterých se dá využít, jako například AED (automatický externí defibrilátor), který využívá např. horská služba nebo městská policie, ale dokáže jej použít i proškolený laik. Seznámili se s novinkami, díky kterým mohou nejen účinně pomoci, ale také chránit své zdraví. Kromě nejnáročnější disciplíny, kterou je v první pomoci resuscitace, procvičovali postupy při ošetřování zranění, se kterými se mohou setkat častěji, jako jsou poranění kostí a kloubů a ošetřování různých druhů krvácejících poranění. Díky výborně vybavené učebně první pomoci se seznámili s moderními pomůckami, které používají záchranáři, ale naučili se postupovat i s minimem vybavení a improvizovat, jako v běžných životních situacích, ve kterých se mohou ocitnout.

Ve volných chvilkách konzultovali s odbornými vyučujícími, které se jim celé dopoledne věnovaly, situace, se kterými se již setkali, nebo je zajímaly. S blížícím se létem to byly převážně stavy jako úpal, úžeh, první pomoc při alergické reakci na bodnutí hmyzem, případně, jak správně vytáhnout klíště.  Učitele zajímaly postupy první pomoci při stavech, se kterými se ve škole setkávají stále častěji, a to jsou cukrovka, epilepsie a astmatické záchvaty.

Autor: Mgr. Sylva Eslerová

Úspěch Anežky Kováčikové - 3. místo v krajské soutěži

11. 5. 2022 proběhlo krajské kolo soutěže v anglickém jazyce v Ostravě. Studentka 3. ročníku oboru zdravotnické lyceum Anežka Kováčiková po vítězstvích v celoškolním a okresním kole obsadila krásné 3. místo jako jediná zástupkyně něžného pohlaví ve své kategorii. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a připojujeme velkou gratulaci. Mgr. Alžběta Šuláková

04.03.2022

Rakouská učitelka na Mendelově střední škole

21. 2. až 4. 3. 2022 působila na naší škole kolegyně z Rakouska.

17.02.2022

Celoškolní konverzační soutěž v AJ

Dne 15. 2. 2022 proběhlo celoškolní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce.

04.01.2022

Den otevřených dveří 2022

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří, který se uskuteční: pro součást zdravotnictví: středa 12.1.2022 od 13:00 do 17:00 pro součást IT a veřejnosprávní: středa 12.1.2022 od 13:00 do 17:00 pro součást ekonomika: čtvrtek 13.1.2022 od 13:00 do 17:00

02.12.2021

Piškvorky 2021

Na podzim opět proběhlo klání v piškvorkách. Vše začalo školním kolem na součásti IT a veřejnosprávní.