Girls and boys progammimg in Europe

Do projektu "Girls with boys programming Europe" bylo zapojeno pět středních škol. Hlavním koordinátorem byla Mendelova střední škola Nový Jičín (Česká republika), která má bohaté zkušenosti s organizací projektů Comenius, Leonardo a Erasmus+. Jako partneři se zúčastnily tyto školy: 1) Agrupamento de Escolas Dr. Serafim Leite v S. João da Madeira (Portugalsko) 2) Fjolbrautaskoli Nordurlands vestra (Ostrov) 3) IES Playmar (Španělsko) 4) Istituto d'Istruzione Superiore "G Peano – C. Rosa“ (Itálie). Hlavním cílem projektu je zvýšení úrovně dovedností a kompetencí v oblasti ICT (zejména algoritmizace, programování a nové trendy v 3D modelování a tisku), které pomáhají zvyšovat jejich kvalifikaci, usnadňují jejich uplatnění na trhu práce (poptávka po programátorech neustále roste). Neméně důležitým cílem projektu bylo zapojit do této oblasti více dívek (aby došlo k vyrovnání sil a doplnění chybějícího pohledu na danou genderovou problematiku). Mezinárodní setkání (i přes problémy s Covidem) - tj. mobility se zúčastnilo 42 dívek a 36 chlapců. Tedy 54 % dívek. Ostatní dívky a chlapci, ale i učitelé, byli přítomni na přednáškách, workshopech, exkurzích a výletech na mezinárodním setkání, které se konalo v jejich domovské škole a regionu. Pro studenty bylo důležité zlepšit logické myšlení, naučit se analyzovat problémy, nacházet vhodná řešení pomocí ICT a správně vybrat to nejvhodnější. K tomu slouží jednotlivé ukázky brožury, aby si studenti dané učivo procvičili pomocí praktických úkolů. Brožura je dostupná na webových stránkách projektu http://girlsboysprogramming.eu/ a také pod tímto článkem v anglické, španělské, portugalské, islandské, české a italské verzi. Brožura obsahuje řešené příklady z oblasti 3D modelování - program Tinkercad (tvorba klíčenky, duté kostky, logo projektu), SketchUp (židle, sklenice na víno), Blender (barevná kostka) programování ve Visual Basicu a Pythonu (16 příkladů vč. větvení, cyklus, generování čísel), Java (použití formulářů - různé způsoby tvorby kalkulačky, hlasování ve volbách, BMI index), aplikace IFTTT (vlastní recept, ISS), Inventor (pozdrav).
Dále byly posíleny jazykové dovednosti studentů - zejména doplnění odborné anglické slovní zásoby (byl vytvořen slovník ICT termínů přeložený do 6 jazyků) a komunikační dovednosti při práci v mezinárodních skupinách. Posílena byla i jazyková vybavenost studentů - zejména doplnění technické anglické slovní zásoby a komunikačních dovedností při práci v mezinárodních skupinách. Pro učitele bylo velkým přínosem sdílení zkušeností (výukové metody, srovnání výhod softwaru a technického vybavení, možnosti financování), protože každá zúčastněná organizace se specializuje na programování a modelování v jiném programovacím jazyce a používá jiné technické prostředky. Nechtěli jsme jen přitáhnout studenty k počítačům, nedílnou součástí mezinárodních aktivit bylo i porozumění kulturnímu, společenskému a školnímu prostředí regionu a sportovní aktivity (golf, bowling, turistika, florbal...) pro studenty.

nahoru ^

Přijímací řízení Ekonomika

 

Sociální sítě

     

Novinky

22.11.2023

Oznámení o stávce

V pondělí dne 27. listopadu 2023 se zaměstnanci naší školy připojují k výstražné stávce, kterou vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Na naší škole se do stávky zapojují všichni pedagogičtí pracovníci, z tohoto důvodu vyhlašuji na 27. 11. 2023 ředitelské volno. Děkuji za pochopení. Ing. Lucie Haitlová, MBA, ředitelka školy

22.11.2023

Příběhy bezpráví 2023

Promítnutím nového dokumentárního filmu 1989: Chceme dýchat a besedou se dvěma frýdecko-místeckými signatáři Charty 77, trampy a členy undergroundové komunity, pány Zdeňkem Matuszkem a Jiřím Sachrem, jsme se zapojili do letošního ročníku Příběhů bezpráví, jejž každoročně nabízí českým školám společnost Člověk v tísni.

13.10.2023

Školní fórum 2023

Dne 12. 10. 2023 proběhlo ve škole již podruhé Školní fórum. Akce byla součástí aktivit města Nový Jičín, které je zapojeno do tzv. Národní sítě zdravých měst. Vybraní studenti všech oborů měli možnost vyslovit své požadavky na pozitivní změny ve škole a také ve městě.

12.10.2023

Erasmus+ projektová schůzka na Islandu

Ve dnech 1. – 7. 10. 2023 se čtyři studenti a dva učitelé ze součásti Ekonomika zúčastnili projektového setkání v rámci projektu Erasmus+ (s názvem Mezinárodní soutěž v ICT III) na islandské škole v městě Sauðárkrókur.

05.10.2023

Erasmus Days 2023

Zveme Vás v pátek 13. 10. na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, kde od 9:00 do 14:00 představíme své zkušenosti a zážitky z mezinárodních projektů Erasmus+. Připravili jsme zábavné hry a soutěže. Navíc v prostorách Mendelovy střední školy (na ulici Divadelní 4), budou probíhat 2 zajímavé akce, na nichž uvítáme žáky i učitele základních a středních škol. Půjde o: studentské prezentace z květnových odborných stáží v 5 zemích EU IT workshop, vedený profesionály z praxe, na němž si zájemci vyzkouší, jak probíhá sběr dat na průmyslové lince Začátky obou aktivit budou v 8:30, 10:30, 12:30.

více novinek

Telefonní seznam

PříjmeníJménoTelefon
celý seznam